Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podivné konce českých hvězd


Jiří Hrzán

Byli nadaní, mladí a na vrcholu slávy. Užívali si život a svým uměním bavili celý národ. Pak si ale pro každého z nich přišla smrt. Jiří Hrzán, Petr Svojtka, Jiří Schelinger a Ivan Luťanský – to jsou jména, která spojuje jediné: zemřeli za podivných okolností a jejich smrt nebyla nikdy uspokojivě vysvětlena…

Jiří Hrzán (+41)
Pád z výšky

Oblíbený komediální herec miloval výšky, rád riskoval a tak trochu koketoval se smrtí. Sám o sobě dokonce říkal, že umře mladý a že si nedovede přestavit, že se dožije vysokého věku.
Na svou zálibu ve šplhání po zdech domů, okapových rourách a procházení se po úzkých římsách doplatil 24. 9. 1980. Tehdy se totiž vypravil navštívit jednu ze svých přítelkyň. Pokusil se ji překvapit a vylézt za ní po zdi domu, ale spadl. Pád z pátého patra Hrzán neměl šanci přežít. Dodnes se spekuluje o tom, že Jiřímu k pádu někdo pomohl…

Ivan Luťanský (+30)
Nevysvětlená autonehoda

Ivan LuťanskýKolem deváté hodiny ráno 1. srpna 1983 dostala vietnamská policie hlášení, že na dvouproudé silnici podél pobřeží z měst Vinh do Hue havaroval gazík. Z pětičlenné posádky vozu přežili čtyři cestující. Poslední, pátý, na místě zemřel. Mrtvým byl jeden z nejcharizmatičtějších československých herců tehdejší doby – Ivan Luťanský (Osada Havranů, O ptáku Ohniváku). Jeho smrt je dodnes obestřena rouškou tajemství, kterou se ani jeho nejbližším nepodařilo odhalit. Ve svých snahách o objasnění jeho smrti naráželi na nevoli tehdejších úředníků, dokonce jim kvůli jejich pátrání na vlastní pěst bylo vyhrožováno.

Vietnamské úmrtní a úřední listiny přitom vykazovaly značné nepřesnosti, stejně jako výsledky pitvy, která po převozu Ivanova těla proběhla v Praze. Později se dokonce spekulovalo o tom, že Ivan nezemřel při nehodě, ale že byl zastřelen při loupežném přepadení a celá nehoda měla tento čin zamaskovat.

Jiří Schelinger (+29)
Utonutí

Jiří SchelingerV dubnu roku 1981 odjel Jiří Schelinger na pozvání slovenské televize do Bratislavy. Na tom by nebylo nic divného, Schelinger byl tehdy jasnou jedničkou československého rocku a nebylo snad jediného člověka v republice, který by neznal jeho hity jako Jsem prý blázen jen, Holubí dům nebo Jahody mražený. Při procházce Bratislavou večer 13. 4 .1981 ale náhle Schelinger skočil z mostu do Dunaje. Na hladinu už nevyplaval. Ani intenzivní pátrání nepřineslo žádné výsledky, tělo bylo z vody vyloveno až o téměř měsíc později 7. května u osady Bodíky. Dodnes ale není jasné, jestli tělo, které řeka vydala, bylo opravdu českého rockera. Nikdy totiž nebylo identifikováno nikým z jeho rodinných příslušníků ani známých. Spekuluje se, že Schelinger byl zavražděn proto, aby byla vzkvétající rocková scéna, která socialistickému režimu nebyla po chuti, umlčena. Někteří fanouškové Schelingera pak tvrdí, že Jiří skok přežil a žije někde v ústraní.

Petr Svojtka (+35)
Zahynul pod tramvají

Petr SvojtkaTak jako mnoho večerů předtím, i večer 9. května 1982 pobyl herec Petr Svojtka pár hodin v divadelním baru národního divadla a pak vyrazil na nejbližší noční tramvaj. Tak jako mnohokrát předtím ho napadlo, že by si mohl trochu zvýšit hladinu adrenalinu v krvi a svézt se na oji, která spojuje oba vozy tramvajové soupravy. Nebezpečná zábava, kterou ale jindy zvládal s přehledem, se mu ten den stala osudnou…
Těla ležícího na ulici si všiml až náhodně projíždějící taxikář. Identifi kace těla proběhla podle nalezených dokladů, fyzicky totiž nebyla možná – tak strašně bylo tělo herce zdevastováno. Osudná tramvaj byla nalezena o dvě hodiny později, řidič neměl o tragédii tušení…
Protože neexistuje svědek Petrovy smrti a identifi kace nemusela být přesná, rojí se spekulace, zda herci pod kola tramvaje někdo nepomohl, nebo zda nalezené tělo bylo skutečně jeho.

Autor: (ph)
Foto: archiv

Co dělají pěvecké hvězdičky 80. let dnes? Taxikaří, soudí, zkrášlují ženy...


 


PRAHA (gra) – V osmdesátých letech byli slavní. Měli hity, fanoušky, nabité koncertní sály… Jejich písničky hrál mnohdy až do omrzení rozhlas, každou sobotu se na nás usmívali z televizní obrazovky. Byli mladí, krásní a slavní. A taky bohatí. Kde jsou dnes? Kam zmizely populární pěvecké hvězdy a hvězdičky osmé dekády minulého století? Co se s nimi za těch dvacet let stalo? Jak dnes žijí? Co dělají? A jak si vůbec vydělávají na chléb vezdejší?

Arnošt Pátek (52)

Kliknutím zvětštePo »sametové revoluci« pověsil zpívání na hřebík a otevřel si vinárnu a později i restauraci. Natočil ještě album trampských písniček s Jiřím Helekalem, ale dál se už zpívání nevěnoval. Už více než čtyři roky bojuje s rakovinou, která jej připravila o část obličeje, krku, polovinu zubů i nos a oko. Jeho stav je velmi vážný. Arnošt Pátek alias Piaček, což je jeho skutečné jméno, je podruhé rozvedený a žije sám ze sociální podpory, která v jeho případě činí něco málo přes čtyři tisíce korun měsíčně. Občas mu pomůžou sestry nebo dvaatřicetiletý syn Tomáš z prvního manželství. Petr Hannig mu před Vánocemi vydal dvě cédéčka jeho největších hitů nazvaná »Poslední prázdniny« a »Sny o tygří lady«.

Eva Hurychová (56)

Kliknutím zvětštePo svatbě s Jiřím Mošnerem toužila po dětech. Po vážných zdravotních peripetiích se jí narodila dnes patnáctiletá dvojčata, kterým se mnoho let s největší pečlivostí věnovala. Opustila rozjetou kariéru i své hity jako »Já příjdu« či »Chybička se vloudí« a na přání manžela zůstala ženou v domácnosti. O domácím násilí, kterého se stala obětí, napsala úspěšnou autobiografii »Řekla jsem NE tyranovi«, jež vyšla loni na podzim. Všem ostatním ženám chce dodat odvahu, aby věděly, že nejsou samy. Současně s knihou vyšlo i album »Souhvězdí lásky«, kde jsou starší i nové písně. Teď je Eva krátce rozvedená a pomáhá obětem domácího násilí (e-mailový kontakt: evinaschranka@email.cz). Zároveň se vrací ke zpívání, skládání a textování. Teď chystá autorské album.

Pavel Horňák (39)

Kliknutím zvětšteNástupce Michala Davida ve skupině Kroky Františka Janečka zazářil hity »Kdo ví«, »Tričko«, »Kotě«, »Stárneme«… Vydal tři alba, kterých se celkem prodalo přes půl milionu výlisků, a zpívání pověsil na hřebík, když ukončil studium práv na vysoké škole. Působil jako advokát koncipient, poté dva roky v Kanceláři Akademie věd ČR, pak v Kanceláři Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a nyní je soudcem na Praze 2. Jeho současná práce jej naplňuje a dle vlastních slov je spokojený a šťastný. Zpívání považuje za dávno zapomenutou kapitolu svého života, ke které se již nechce vracet. O publicitu nestojí, a dokonce ani nedal souhlas k vydání svých dávných hitů na cédečkách. Pavel Horňák se v září 1991 oženil a s manželkou Renatou má dceru Pavlínu (1992) a syna Jana (1998).

Markéta Muchová (50)

Kliknutím zvětšteKrásnou manekýnu Markétu Krbuškovou (dnes Nepomuckou) objevil v polovině osmdesátých let František Janeček, dal jí umělecké příjmení Muchová a udělal z ní hvězdu, která byla desátá ve Zlatém slavíku a jejího alba »Superden« se prodalo přes padesát tisíc kusů. V kapele Kroky se Markéta zamilovala do kytaristy Jiřího Nepomuckého, kterého si vzala a v roce 1988 mu porodila syna Jiřího a v roce 1990 syna Jana. Dětmi její pěvecká kariéra skončila. Když děti odrostly a Markéta se rozvedla, začala pracovat jako asistentka v zahraniční firmě. Nedávno vyšly všechny její hity jako »Běž domů, běž«, »S námi to zkus«, »Aha…« nebo »Sázej na mě« na cédéčku »Superden« a Markéta by se ke zpívání po dvaceti letech ráda vrátila.

Vítězslav Vávra (54)

Kliknutím zvětšteLegendární zpívající bubeník a interpret hitů »Holky z gymplu«, »Dívka z heřmánkové návsi«, »Správné holky, hlaste se« zpívá už jen sporadicky, i když jeho staré pecky dodnes vycházejí na výběrech. Se svou druhou ženou, zpěvačkou Věrou Špinarovou, se rozvedl a vzal si o třiadvacet let mladší Světlanu ze Zakarpatské Ukrajiny, která mu v prosinci 2003 porodila dceru Viktorii, s níž byl svého času na mateřské dovolené, protože Světlana pracuje na dlouhé směny v sázkové kanceláři. Z prvního manželství má málem dvoumetrový Vávra syna Filipa (1977). O své velké slávě (v roce 1980 měl vyhrát Zlatého slavíka, ale podle něj na zásah z tehdejšího ÚV KSČ byl přesunut až na třetí místo a před něj byli dosazeni Michal David a Karel Gott) napsal knihu »Jsem pamětník?«.

Michaela Linková (45)

Kliknutím zvětšteHity »Já si počkám«, »Televizní dívka Líza«, »Bílý měsíc«, »Tak mě sváděj« vyměnila začátkem devadesátých let za zpívání v řeckých barech, což považuje za nejhorší zkušenost svého života. Se svým druhým manželem Jaroslavem Kubatou má syna Jaroslava (1992). Na konci devadesátých let ještě na chvíli zazářila v duu s Leošem Petrů a za tehdejší album »Italo Hits 80« získali dokonce i Zlatou desku. Jenže pak jejich nápad »okopíroval« Michal David, udělal DaMiChi a bylo vymalováno. Dnes Michaela Linková zpívá a moderuje jen příležitostně. Intenzivně se totiž věnuje svému kadeřnickému salonu na pražském Smíchově, kde má kadeřnictví, pedikúru, modeláž nehtů a vizážistiku. A po vzoru manžela se začala také věnovat automobilovému sportu.

Pavel Roth (52)

Kliknutím zvětštePři slaďácích »Krásnější než růže« a »Zahrada ticha« v podání tmavovlasého Pavla Rotha s mužně zarostlým hrudníkem ženy šílely. Do roku 1991 vystupoval jako host pořadu Karla Šípa a Jaroslava Uhlíře. Kšeftů ubývalo, musel živit rodinu, a proto odešel zpívat do barů v Německu. Po návratu se chtěl pokusit o comeback, ale vážně onemocněla dcera Michaela. Rok strávila na lůžku a s manželkou se museli střídat v péči o ni. Aby žena – právnička nemusela přerušit práci, začal jezdit jako taxikář a podle jejích časových možností si určoval pracovní dobu. Jezdil hlavně v noci. Nakonec už u taxikaření zůstal. Před třemi lety mu vyšel disk  »Čáry lásky«, loni »Lůžko z trávy« s Ivou Hajnovou, teď chystá další. Sedmadvacet let je ženatý, dcera má o rok méně.

Tragické osudy slavíků


Miriam Hrušková neunesla konec své životní lásky.


Miriam Hrušková: Spáchala sebevraždu!
Přímo v nahrávacím studiu!

PRAHA – I nablýskaný svět pop-music osmdesátých let měl svůj rub. Za načančaným, krásně optimistickým a bezstarostným pozlátkem se skrývaly velké tragédie. Nad smrtí Petra Sepešiho (†25), partnera Ivety Bartošové (41), který zahynul při automobilové nehodě, plakala tenkrát celá republika. Když se ovšem přímo v nahrávacím studiu oběsila neméně talentovaná zpěvačka Miriam Hrušková (†22), nesměl se to nikdo dozvědět! Rozhodla se totiž skoncovat se životem sama, dobrovolně – a to se tehdejším mocným nehodilo do krámu…

MIRIAM HRUŠKOVÁ neměla šťastný osud. Maminka ji počala se snědým Kubáncem a ihned po narození dala do dětského domova. Tam si ji našla paní Hrušková, dala jí příjmení i nový domov. Možná geny neznámého exotického otce způsobily, že byla neuvěřitelně muzikální a zpívala jako málokterá naše zpěvačka. Byla výrazná a vyhraněná. Prý nová Eva Olmerová! V roce 1976 zvítězila na festivalu Mladá píseň v Jihlavě, kde se seznámila se skladatelem Jindřichem Brabcem. Vzal si nad ní patronát, skládal pro ni písničky a její hvězda letěla strmě vzhůru. Bratislavská lyra, Děčínská kotva, Intertalent, Sokolov, Písničky pro hvězdu – zkrátka žádný festival, žádná velká akce se bez ní neobešla. Ceny sbírala jako houby po dešti… A prý si občas vzala i nějakou tu drogu…  Pak přišla velká láska – technik z vyhlášeného »supraphonského« nahrávacího studia Mozarteum. Nastěhoval se k ní. S Bacily Václava Neckáře odjeli na měsíční turné do Ruska – on jako technik, ona coby Neckářův pěvecký host. Začala přemýšlet o svatbě. Když ovšem 20. dubna 1982 přišla domů ze zkoušky, on tam už nebyl. Ani jeho věci. Šla za ním do studia, povídali si – a pak najednou odešla… O patro níž, přímo pod místností, ve které seděl, byla místnůstka na koupání. Tam ji našli. Oběšenou! Ještě jí nebylo ani třiadvacet. Zůstalo po ní asi deset singlů jako »Blues černý holky«, »Hotel Romeo«, »Už je ti šestnáct pryč«, »Slzy a pot«, »Jsem divná holka«…

Když se Petr Sepeši zabil v autě, vydala se Iveta Bartošová, jeho pěvecká partnerka i láska, na sólovou dráhu.PETR SEPEŠI zazářil s Ivetou Bartošovou a duety »Knoflíky lásky«, »My to zvládnem« či »Červenám«. Rázem se stali hvězdami, které měly rády všechny generace. Rádi se měli i oni dva… V pondělí 29. července 1985 se Petr vracel od kamaráda z Františkových Lázní k mámě do Aše. Domů už nedojel. Zahynul v ojeté Škodě 100, kterou si s Ivetou koupili za 4700 korun. Vjel na železniční přejezd právě ve chvíli, kdy se k němu blížil vlak. Ten zastavil až po sto metrech od nárazu. Petrovi bylo pětadvacet a tři měsíce. Jeho a Ivetino společné album »Knoflíky lásky« vyšlo až po jeho smrti. Na pohřeb 3. srpna 1985 přijely do Aše málem tři tisíce fanoušků. A nechyběla ani Iveta.

 

Stanislav Procházka ml.Smutných a tragických osudů je mezi pěveckými hvězdami 80. let víc.

STANISLAV PROCHÁZKA ML. (†48), zpěvák hitů »Celá škola už to ví«, »Rádio a já«, »Jůli«, »Abeceda lásky« nebo »Krásných žen je nejmíň milión« bojoval se smrtí dlouhých osm let. Dodnes se neví, jestli koncem srpna 2003 zemřel na Parkinsonovu nemoc, na kterou jej doktoři léčili, i když měli pochybnosti. Když se přidaly vysoké horečky a zápal plic, byl konec.

 

Karel ZichKAREL ZICH (†55) se zase v polovině července 2004 utopil při jednom z ponorů během potápěčského zájezdu na Korsice, kde byl na dovolené se svou druhou manželkou Janou a potápěčským oddílem. Zůstaly po něm písničky »Paráda«, »Alenka v říši divů«, »Máš chuť majoránky«, »Není všechno paráda« nebo duet s Lenkou Filipovou »Mosty« – a taky dvě děti z prvního manželství.

 

Christová i Novotný: I když nejsou příliš hubení, jsou slavní!

Ivana Christová

Pavlína Ďuriačová

Halina Pawlowská Petr Novotný Helena Růžičková zazářila v trilogii Slunce, seno... Luboš Xaver Veselý Pavlína Ďuriačová Ivana Christová

Čtvrtek 1.5. 2008, 08:00

Člověk nemusí mít za každou cenu míry 90-60-90 a i přesto může být úspěšný. Dokazují to jak Halina Pawlowská (53), Petr Novotný (60), tak i Luboš Xaver Veselý (39)!

Nejznámější boubelka Halina Pawlowská baví lidi v televizi, píše knihy, rozdává rady a večírky, na kterých se objeví, se rozzáří.

Pár kilo navíc má i moderátor Petr Novotný. S nadbytečnými kilogramy se ale snaží bojovat. Milovník dobrého jídla spolu se svým synem Pavlem dokonce hubnul pod vedením přísné doktorky Kateřiny Cajthamlové.

Nikdo by si snad nedokázal představit paní Škopkovou z trilogie Zdeňka Trošky Slunce, seno... jako malinkou hubenou dámu. Populární herečce Heleně Růžičkové korpulentní postava slušela.

Své charizma by ztratil i Luboš Xaver Veselý, kdyby zhubl. Boj s kilogramy zakázal v soutěži své svěřenkyni Ondřej Soukup. Exfinalistka X Factoru Pavlína Ďuriačová je zajímavá i právě díky svému vzhledu.

Své o hubnutí ví i zpěvačka Iveta Bartošová, která se tvrdými tréninky dostává do původní formy. Nějaké to kilečko přibrala i misska Ivana Christová, jejímu půvabu to ale neuškodilo.

Pár kilo navíc některým celebritám zkrátka nepřekáží. I přesto, že ke štíhlosti mají daleko, na jejich popularitě to nic neubralo. Právě naopak! (ks)